Grzegorz Markowski

Vocal

markowski.jpg
GM_Zakr.jpg
Urodzony 23 września 1953 roku w Józefowie pod Warszawą. Najlepszy polski wokalista rockowy. Ojciec piosenkarki Patrycji Markowskiej. Zaczynał w wieku 18 lat od śpiewania w amatorskiej grupie Watabah. W 1975 roku wystąpił po raz pierwszy przed szerszą publicznością podczas opolskiego festiwalu "Debiuty". W latach 1974-1978 występował jako wokalista  w Studio Piosenki ZAKR, następnie przez 4 lata w "Teatrze Na Targówku" a także w warszawskich knajpach: "Europejski", "Bristol", "Czarny Kot" oraz z grupą wokalną   "Victoria Singers" (m.in. Ryszard Rynkowski, Witold Paszt, Andrzej Kozioł , Grzegorz Markowski) -potem kwartet Vox-działającą przy Studio Rozrywki "Victoria" ZPR. Następnie występował w Bulgarii i w NRD gdzie dokonał nagrania dla telewizji z Susą Koncz i systematycznie nagrywał dla Radia i Telewizji (występ w "Koncercie Życzeń"). Śpiewał także w warszawskim "Podwieczorku przy mikrofonie".
GM_Vox.jpg
W wieku 25 lat w październiku 1978 roku jako reprezentant Polski na Festiwalu Piosenki w Castlebar w Irlandii  "International Song Contest- Cisco 78 zdobył nagrodę Mera Miasta Castlebar za interpretacje utworu "Little Things"- (kompozycja Edmunda Berga i N.Bieli -wersja angielska utworu "Zacznie sie twój dobry czas" -A.Bianusz, E.Berg). Z tego okresu pochodzi też pierwszy singiel nagrany z orkiestrą Jerzego Miliana w Katowicach. Grzegorz Markowski wziął wtedy udział także w drugim irlandzkim festiwalu w Cavan gdzie wykonał utwór "Stop Stop" po czym zaczął przygotowywania do Światowego Festiwalu w Tokio.
Hazard.jpg
Od 1980 roku wokalista zespołu "Perfect", po rozwiązaniu którego współpracował z formacjami "Hazard" i "Samolot". Z tego okresu pochodzi solowa płyta Grzegorza Markowskiego "Kolorowy telewizor".
Kolorowy_Telewizor_Front.jpg

Ciekawostką jest, iż po zaprzestaniu działalności w Perfekcie na przełomie lat 80-tych i 90-tych, oprócz współpracy z formacjami Hazard i Samolot Grzegorz Markowski prowadził także własną firmę budowlaną "Mazowsze" (m.in. budowa warszawskiego metra stacje od A1 do A7: wszelkie roboty wykończeniowe takie jak malowanie, kafelki itp.). Po reaktywowaniu Perfect-u w 1993 roku został  liderem grupy i występuje z zespołem do tej pory.

W roku 1997 Grzegorz Markowski uczestniczył w nagraniu nowej wersji piosenki "Moja i twoja nadzieja" na rzecz powodzian, w roku 1998 nagrał nową wersję "Niewiele mogę ci dać" z Richardem Claydermanem, w roku 1999 brał udział w nagraniu utworu "Osiem błogosławieństw" z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski a 29 listopada 1999 wraz z Ryszardem Rynkowskim i Arturem Gadowskim (Ira) zarejestrował piosenkę, która była hymnem polskiej reprezentacji olimpijskiej na igrzyskach w Sydney (nad całością czuwał Robert Janson -autor przebojów grupy Varius Manx).
Grzegorz_Markowski_Scorpions.jpg
Warte odnotowania ist, iż podczas Festiwalu Telewizji TVN Sopot 2005 Grzegorz Markowski wystąpił w duecie z niemieckim zespołem "The Scorpions" gdzie przy piosence "Wind of change" zaśpiewał jej fragment w języku polskim natomiast podczas reaktywowanego w listopadzie 2005 roku "Festiwalu Rockowisko", ukoronowany został na "Cesarza RockandRolla". Grzegorz Markowski nie pozostał nigdy obojętny na ludzkie zło i od lat udziela się charytatywnie, wspomaga wiele fundacji, jest m.in. członkiem  "Stowarzyszenia Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi" -Dom Muzyki.
07_wokaliza.jpg

Jego głos usłyszeć można także w głównych tematach muzycznych takich polskich seriali jak "07 Zgłoś się" , (w czołówce serialu błędnie podano imię Ryszard) "W labiryncie" czy w serialu sensacyjnym "Ekstradycja".

Niektóre utwory które lubi Grzegorz Markowski:

  • "Hurdy Gurdy Man"- Donovan
  • "Oh Pretty Woman" - Roy Orbison
  • "A whiter Shade of Pale" - Procol Harum
  • "Paint in Black" -The Rolling Stones
  • "Italiam Italiam" -Czesław Niemen
  • "Money" - Pink Floyd
  • "Wymyśliłem Ciebie" - Dżamble
  • "Modlitwa" -Breakout
  • "Roxanne" - The Police
  • "Pacierz" - Patrycja Markowska
  • Album "Metallica" -Metallica

Wiecej o Grzegorzu Markowskim dowiesz w dziale "Media" na naszej stronie.

opracował  Mariusz Lenarczyk
©2004-2024 Marius Lenarczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Odtwarzacz Multimedialny [#]