Pamiętamy.

2021-10-28

Z okazji zbliżającego się „Święta Zmarłych“ chciałbym przypomnieć sylwetki zmarłych, świetnych muzyków Perfect-u oraz długoletniego, niezastąpionego w roli managera Perfect-u Adama Galasa.

 

ZDZISŁAW ZAWADZKI – pierwszy gitarzysta basowy Perfect-u.


10 września 1952 roku urodzil się pierwszy basista zespołu Perfect Zdzisław Zawadzki pseudonim "Morski pies". Świetny gitarzysta basowy wywodzący się z zespołu Breakout ("Kamienie" 1974). Był w zespole Perfect jeszcze pod pierworodną nazwą "Perfect Super Show And Disco Band" (1978) a następnie podczas pierwszego koncertu juz pod nazwą Perfect w sierpniu 1980 roku w warszawskim klubie studenckim Stodoła i grał w zespole do 1982 roku. Jak wyśmienitym basistą był Zdzisław Zawadzki słychać na kultowym, pierwszym tzw. "białym albumie" Perfect-u (chociażby w utworach "Obracam w palcach złoty pieniądz" czy "Lokomotywa z ogłoszenia"). W latach 80 wyemigrował do USA gdzie zmarł tragicznie na zapalenie opon mózgowych w 1998 roku w Chicago.


ANDRZEJ NOWICKI - drugi gitarzysta basowy Perfect-u.


10 maja 1953 roku w Zakopanem urodzil się drugi basista zespołu Perfect Andrzej Nowicki. Znakomity gitarzysta basowy. Do Perfect-u trafił w 1982 roku w miejsce pierwszego basisty Zdzisława Zawadzkiego. W zespole grał do 1987 roku a następnie po reaktywacji Perfect-u w latach 1993-1998. Rozpoczynał karierę w grupie "Irjan" Ireneusza Dudka (1978-1979), był muzykiem grupy Zjednoczone Siły Natury „Mech” (1979–1981) skąd trafił do Perfect-u. Ponadto grał m.in. w takich zespołach jak: Voo Voo, formacja MWNH (Morawski, Waglewski, Nowicki, Hołdys) płyta"Świnie"(1985) oraz brał udział w sesji nagraniowej "I Ching" (1982/83). Zmarł tragicznie na serce 7 kwietnia 2000 roku.
Andrzej Urny (były gitarzysta Perfect-u) wydał w 2003 roku podwójny album koncertowy „Katowice Spodek Live´94“ dokumentujący powrót Perfect-u w 1994 roku na polską scenę muzyczną. Płyta została poświęcona zmarłemu Andrzejowi Nowickiemu.

 

ADAM GALAS - impresario muzyczny, długoletni manager Perfect-u, dusza towarzystwa.


27.05.2015 roku zmarł po długiej chorobie w wieku 63 lat Adam Galas – długoletni manager Perfect-u i pomysłodawcą wielu nowatorskich na polskim rynku muzycznym projektów takich jak „Perfect Symfonicznie“ (2002) czy sprzedaż albumu Perfect-u „Schody“ (2004) w internecie. Adam Galas współpracował ponadto z Polskim Stowarzyszeniem Jazzu (m.in.: Wały Jagiellońskie i Dżamble) , wystąpił gościnnie w filmach: "Córka marnotrawna" oraz "Pułapka" a także w serialach "Tylko miłość" i „Faceci do wzięcia“.


Po śmierci Adama Galasa w 2015 roku, zespół nie był w stanie nawiązać do swoich wcześniejszych sukcesów a ostatni studyjny album grupy „Muzyka“ nie spotkał się ze zbytnim zainteresowaniem Fanów i przejdzie do historii jako najmniej znaczący w czterdziestoletniej historii kultowego zespołu. Jesienią 2020 roku coraz bardziej sfrustowany nieprofesjonalnym sposobem prowadzenia zespołu przez Agnieszkę Jaworską grupę opuścił po ponad czterdziestu latach, jedyny obok Grzegorza Markowskiego muzyk z pierwszego kultowego składu Perfect-u - Piotr Szkudelski. Ostatnie dwa pożegnalne koncerty zespołu w 2020 roku odbyły się bez Piotra Szkudelskiego o czym Fani dowiedzieli się dopiero w dniu koncertów. Pod koniec 2020 roku zespół zakończył działalność nie dokańczając trasy pożegnalnej w otoczce skandalu związanym z ubieganiem się o dotacje rządowe w wysokości pół miliona złoty przez Agnieszkę Jaworską. 15 listopada 2020 na oficjalnym Fan Page Patrycji Markowskiej (córki lidera zespołu Perfect) ukazalo się oświadczenie Grzegorza Markowskiego, w którym lider zespołu Perfect poinformował opinię publiczną, iż zespół nie miał zielonego pojecia o tym co robi management i że Agnieszka Jaworska starała się o dotacje rządowe wyłącznie dla siebie i bez wiedzy zespołu, tym samym odcinając się publicznie od działań Agnieszki Jaworskiej. Coraz bardziej sfrustrowany szkodliwą dla wizerunku zespołu Perfect działalnością managementu, lider zespołu Perfect Grzegorz Markowski zakończył ostatecznie współpracę z Agnieszką Jaworską a jego nową managerką została Ania Cieplicka (managerka Patrycji Markowskiej).


Jestem niemalże pewien, że gdyby zespołem zajmował się nieprzerwanie niezastąpiony Adam Galas, Perfect istniałby do dzisiaj i to w pełnym składzie z Piotrkiem Szkudelskim a atmosfera w zespole też byłaby całkiem inna. Adam Galas, który był duszą towarzystwa, profesjonalizm w prowadzeniu zespołu którego zabrakło po jego śmierci, pozytywne nastawienie do świata oraz jego dowcipy na zawsze pozostaną w mojej pamięci.

 

Opracowanie: Marius Lenarczyk
www.facebook.com/perfect
www.perfect.art.pl


 

©2004-2024 Marius Lenarczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Odtwarzacz Multimedialny [#]